Administrator foruma
Pridružen/-a: 17.08. 2010, 15:58 |
Prispevkov: 509 |
|
|
|
Objavljeno: 31 Dec 2010 10:53 |
|
|
Junior handling je nekakšna predpriprava oziroma vaja za mlajše tekmovalce oziroma razstavljalce na kasnejše razstavljanje psov, je pa tudi zelo pripraven, ker se naučiš kako sodelovati s psom in še nekaterih drugih spretnosti. Je torej v prvi vrsti tekmovanje otrok – handlerjev in ne gre za pravo pasjo razstavo.
Tekmuje se v dveh starostnih skupinah in sicer:
- 9-12 let
- 13-17 let
- 'razred' izven konkurence - pod devet let
V mlajši starostni skupini naj bi bilo še bolj nezahtevno. Vodnik mora poznat osnovne like (L,T, krog, I, trikotnik), poznat pravilno razstavno držo psa in prikaz zobovja ter vedet, v kakšnem tempu se njegov pes giblje. Predvsem pa mora poznati zlato pravilo: vodnik nikoli ne sme prit med sodnika in psa. Zato se, ko pes stoji in se sodnik pomika okoli, premikajo tudi vsi vodniki okrog psov (da imajo sodnika ves čas 'pred nosom'). Zato mora pes znat stat pri miru, pustit pokazat zobe in pravilno hodit.
Nekaj najpomembnejših pravil junior handlinga:
-Prvo in glavno pravilo je že zgoraj omenjeno zlato pravilo: vodnik ne sme NIKDAR zakriti sodniku pogleda na psa, niti za 1 sekundo ne. Zato tudi vodenje psa ne poteka le v levi, ampak tudi v desni roki.
- Otrok naj ne bi razstavljal psa, ki je premočen oziroma, ki ga ne obvlada.
- Sodnik bo od vsakega junior handlerja zahteval kakšen lik. Običajno vsi izvedejo enako što likov, lahko pa sodnik določi tudi drugače in predvsem v primeru, ko je več vodnikov enako dobrih, lahko izvajajo dodatne like.
- Barva obleke naj ne sovpada z barvo psa, torej na čisto črnega psa se ne sme obleč črne obleke-ker se zakrije psa.
- Za vodenje je priporočljiva razstavna vrvica, primerna velikosti in pasmi psa. Če je kuža z razstavno vrvico neobvladljiv, se lahko uporabi tudi navadni povodec (nikoli bodičast!)
- Pri razstavni drži gleda glava psa vedno v desno (torej če vodnik gleda sodnika, drži glavo psa v desni roki).
- Vodnik ne sme ugovarjati sodniku in mora spoštovati njegove zahteve in odločitve
- Če vodnik naredi hujšo napako (npr. prekrši zlato pravilo) nikakor ni javno diskvalificiran in seveda ostane v razstavnem krogu. Le uvrstitev je temu primerno slabša.
- Junior handling se od države do države razlikuje, pri nas pa so običajno tekmovanja sestavljena iz dveh delov: vaje in finala. Na vajo pridejo vsi tekmovalci, izvajajo pa like posamično in običajno se izvede več likov. Sodnik tekmovalca tudi popravi, če naredi kakšno napako. V finalu se prav tako predstavijo vsi tekmovalci, potem pa je odvisno od sodnika do sodnika-nekateri že na vaji v predringu določijo vrstni red. Drugi pa šele v glavnem ringu (BIS ringu).
- Zmagovalec mlajše in zmagovalec starejše starostne skupine se potem pomerita za prvaka dneva
- Sodnik lahko tudi zahteva, da si tekmovalca zamenjata psa (to se v mlajši starostni skupini zgodi bolj redko, v starejši pa kar pogosto). Vodnik naj vpraša za ime psa. Če je le možno, je super, če na vaji opazuje tekmovalce in njihove pse v primeru, da bo dobil katerega od njih. Drugače pa-iznajdljivost je potrebna, včasih velika mera potrpežljivosti, nikakor pa grobo ravnanje.
- Na vsakem tekmovanju junior handlinga tekmovalci svojijo točke. In sicer za udeležbo 5, in sledeče za plasirane juniorje:
5. mesto 7
4. mesto 9
3. mesto 11
2. mesto 13
1. mesto 15
IN zmagovalec dneva prejme še dodatnih 5 točk (torej jih ima 20). Konec leta se razglasi pokalnega prvaka
- Komisija za junior handling tudi organizira državno prvenstvo enkrat na leto. Tu se med zmagovalcema starejša in mlajše skupine izbere državnega prvaka. Točke se tu delijo dvojno (5. mesto 14, 4. mesto 18, 3. mesto 22, 2. mesto 26, 1. mesto 30 in zmagovalec še plus 10).
Liki:
S psom izvajaš naslednje like:
-notranji obrat
-zunanji obrat
-razstavni obrat
-osmica
-trikotnik
-krog
- L
-T
- F
-E
-S
- gor-dol
- kombinacije teh likov
- notranji obrat (najtežji izmed obratov)
Zlato pravilo se prekrši pri zunanjem obratu.
Pravila pa se menda dobijo na vsaki razstavi.
Ta sestavek pa je v glavnem sestavljen iz različnih prispevkov najdenih na netu, saj Pravilnika o junior hendlingu ne najdem nikjer na netu. |
|
|